کانون گفت‌وگو برای گسترش و ترویج دیالوگ فعالیت می‌کند.

اصول و مبانی دیالوگ

تالیف: محمدرضا نیستانی
سال انتشار: 1394
نوبت چاپ: دوم
شمارگان: هزار نسخه
تعداد صفحات: 190 صفحه
قیمت: 12 هزار تومان
ناشر: انتشارات یار مانا با همکاری انتشارات آموخته

توضیحات

کتاب «اصول و مبانی دیالوگ، روش شناخت و آموزش» چهار بخش دارد که عناوین آن به ترتیب به این شرح است: «معنا و مفهوم دیالوگ»، «مبانی دیالوگ از دیدگاه فلاسفه»، «اصول دیالوگ» و «دیالوگ و آموزش و پرورش».

بخش نخست کتاب خود به سه فصل «ضرورت دیالوگ در جهان امروز»، «معنا و مفهوم دیالوگ» و «تفاوت دیالوگ با مفاهیم دیگر» تقسیم می‌شود. در فصل سوم این بخش، تفاوت‌های دیالوگ با صحبت کردن، بحث کردن، مناظره کردن، گفتمان و در نهایت تفاوت دیالوگ با گفت‌وگو مورد بررسی قرار گرفته است.

بخش دوم کتاب نیز به هفت فصل تقسیم شده است. فصل نخست به شرح دیالوگ از منظر سقراط اختصاص دارد. به بیان سقراط دیالوگ به دلایلی چون کشف حقیقت، آگاهی شخصی انسان‌ها به نادانی‌شان و همچنین به دلیل آنکه دیالوگ زنده‌‌تر از نوشتار است، نقش مهمی در زندگی انسان‌ها ایفا می‌کند.

در فصل دوم از بخش دوم کتاب، اندیشه‌های مارتین بوبر درباره دیالوگ و دیگر سرفصل‌هایی چون «تجربه‌های دیالوژیکی در زندگی بوبر»، «دیالوگ به مثابه رابطه من ــ تو»، «دیالوگ به مثابه بودن و تصدیق دیگری» و «دیالوگ به مثابه یک رابطه بینابینی» بررسی شده‌اند. فصول سوم تا هفتم این بخش نیز به ترتیب به بررسی مفهوم دیالوگ در آراء اندیشمندانی چون میخاییل باختین، دیوید بوهم، هانس گئورگ گادامر، پائولو فریر و یورگن هابرماس، اختصاص دارد.

بخش سوم کتاب نیز دو فصل با عناوین «دشواری‌های دیالوگ» و «اصول دیالوگ» دارد. آموزش اصول دیالوگ شامل «پرسشگری»، «تعلیق قضاوت و خودآگاهی»، «گوش دادن»، «آرامش ذهنی»، «همدلی و عشق به انتقاد»، «احترام گذاشتن»، «برابری موضع فکری» و «آفرینش و خلق معنا» از مهم‌ترین مباحث مطرح شده در این بخش است.

در نهایت بخش چهارم کتاب نیز به پنج فصلِ «آموزش مبتنی بر مونولوگ»، «آموزش مبتنی بر دیالوگ»، «رویکردهای آموزشی مبتنی بر دیالوگ»، «فرآیندهای یادگیری مبتنی بر دیالوگ» و «در جایگاه مربی چه باید کرد؟» تقسیم شده است. «دیالوگ برای پرورش تفکر انتقادی»، «دیالوگ به مثابه خلق رابطه‌ای انسانی»، «چیستی دیالوگ رهایی بخش»، «یادگیری دیالوژیک مبتنی بر ارتباط واقعی»، «یادگیری دیالوژیک مبتنی بر خوداندیشی»، «یادگیری دیالوژیک بر اساس اندیشیدن درباره یک پدیده»، «یادگیری دیالوژیک مبتنی بر حل مسئله» مهم‌ترین مباحث مطرح شده در فصول نخست تا چهارم این بخش است.

نویسنده در فصل انتهایی بخش چهارم کتاب نیز به آموزش معلمان برای به کار بردن اصول دیالوگ در کلاس‌های درس‌شان پرداخته است. «برقراری ارتباط با فراگیران»، «درک حضور دانش آموز»، «تغییر معماری کلاس درس» و «مدیریت گفت‌وگوی کلاسی» از جمله مباحث مطرح شده در این فصل است.

نقد و بررسی ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است .

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “اصول و مبانی دیالوگ”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *