کانون گفت‌وگو برای گسترش و ترویج دیالوگ فعالیت می‌کند.

گفت‌وگوی چهار نفره: حق با منه، تو اشتباه می‌کنی!

تالیف: تیموتی ویلیامسن

مترجم: کامران شهبازی و سعیده بیات

سال انتشار: 1396

نوبت چاپ: اول

شمارگان: هزار نسخه

تعداد صفحات:  237 صفحه (قطع پالتویی)

قیمت: 25000  تومان

ناشر: نشر کرگدن

 

 

 

معرفی کتاب

کتاب «گفت‌وگوی چهار نفره: حق با منه، تو اشتباه می‌کنی!» نوشته تیموتی ویلیامسن فیلسوف بریتانیایی و استاد فلسفه و منطق در دانشگاه آکسفورد است. حوزه‌های تخصصی او معرفت‌شناسی، منطق فلسفی، فلسفۀ زبان و متافیزیک است. این کتاب در سنت گفت‌وگویی که کهن‌ترین الگو برای نگارش کتاب‌های فلسفی بوده، به رشته نگارش درآمده است. نگارش فلسفه به این سبک باعث راحت‌ شدن فهم و هضم آن برای مخاطب می‌شود.

«گفت‌وگوی چهار نفره» چهار بخش دارد که عناوین آن به ترتیب عبارتند از: «مخاطرات آشتی طلبی»، «وحشت از حقیقت»، «فواید غرور» و «معایب ارزش».

نویسنده در این کتاب گفت‌‌وگویی چهارنفره میان باب، سارا، زک و رکسانا که شخصیت‌هایی خیالی هستند، طرح کرده و در داستان کتاب، هر کدام از این شخصیت‌ها نماینده گروهی از انسان‌ها‌ هستند: باب نماد انسان‌های خرافاتی است، سارا فرزند وفادار روشنگری است، زک نمایندۀ نسبی‌گرایان است و در نهایت رکسانا، که شاید نزدیک‌ترین فرد به شخصیت فکری خود ویلیامسن باشد، مدافع تمام‌عیار عقلانیت منطقی است.

 این چهار نفر در قطاری با یکدیگر هم‌صحبت می‌شوند و دربارۀ طیف گسترده‌ای از موضوعات به‌ظاهر ساده اما فلسفی، مانند اختلاف ‌نظر، درستی و نادرستی، شناخت، باور، منطق، خطاپذیری، نسبی‌گرایی، مطلق‌گرایی، اخلاق، ارزش‌ها و… بحث می‌کنند. قالب گفت‌وگویی کتاب می‌تواند ضمن جذب مخاطبان، کمک شایانی به آنها در راستای فهم مشکل‌ترین مفاهیم فلسفی کند.

این کتاب سومین مجلد از مجموعه «گفت‌وگو اندیشی» است  که با دبیری دکتر حسین شیخ رضایی، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و مدرس فلسفه در انتشارات کرگدن منتشر می‌شود.

دکتر شیخ رضایی در بخشی از مقدمه خود بر این کتاب نوشته است: «در اینجا محتوای گفت‌وگو چندان مهم نیست که اصل آن. بدون تمرین گفت‌وگو در جمع ما نه سلامت روان خواهیم داشت و نه قادریم گفت‌وگویی ثمربخش با خود داشته باشیم، امری که پیش‌نیاز هر اندیشیدن اصیلی است. بی‌دلیل نیست که امروزه از گفت‌وگو به عنوان نوعی درمان و تسهیل کننده زیست جمعی یاد می‌کنند. رواج گفت‌وگو، در هر سطح و با هر موضوعی نشانه قابل اعتمادی است از میزان متمدن بودن یک اجتماع.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.