کانون گفت‌وگو برای گسترش و ترویج دیالوگ فعالیت می‌کند.

گفت‌وگوی معلم و فیلسوف

تالیف: خسرو باقری

سال انتشار: 1395

نوبت چاپ: دوم

شمارگان: هزار  نسخه

تعداد صفحات: 104 صفه (قطع پالتویی)

قیمت: 7000 تومان

ناشر: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی

 

 

 

معرفی کتاب

در این کتاب گفت‎وگویی میان یک معلم و یک فیلسوف شکل می‎گیرد. در هر سخن ساده‎ معلم، لایه‎هایی نامحسوس نهفته‎اند، چنان‎که از هر لایه‎ای فیلسوفی می‎تواند سربرآورد و سخنی با وی باز گوید. گفت‎وگوها از مسیرهای مختلف گذر کرده‎اند و جنبه‎های گوناگونی را در بر گرفته‎اند.

کتاب «گفت‎وگوی معلم و فیلسوف» با مقدمه‎ای کوتاه شروع شده و در ۶ گفت‎وگو با این سرفصل‌ها دسته‎بندی شده است: «چرا فلسفه؟»، «فلسفه و فیلسوفان»، «نظر و عمل»، «فلسفه و تعلیم و تربیت»، «چرا و چگونه تحلیل کنم؟» و «تعلیم و تربیت: بومی یا جهانی؟»

اما چرا باید این کتاب را مطالعه کرد؟ در حال حاضر یکی از مصائبی که تعلیم و تربیت ایران از آن رنج می‌برد شکاف میان نظر و عمل است؛ زیرا از یک‌سو فیلسوفان و نظریه پردازان تعلیم و تربیت بدون توجه به عرصه‌ عمل نظریه پردازی می‌کنند و از دیگر سو معلمان نیز که درگیر عرصه‌ عمل‌ هستند خود را بی نیاز از نظر و نظریه پردازی می‌بینند. در واقع همین دوری نظر و عمل از یکدیگر و باز نشدن طریق گفت‌وگو میان معلمان و فیلسوفان تعلیم و تربیت منجر به شکست هر دو طریق شده و در این میان دود این آتش بر چشم مربیان نظام آموزشی می‌رود.

از آنجا که هنوز فرهنگ گفت‌وگو در میان دست‌اندرکاران تعلیم و تربیت در ایران جا نیفتاده و هرکسی از جاده یک‌طرفه خود می‌رود؛ ناگزیر باید کتاب‌هایی در این حوزه نوشته شود و «گفت‌وگوی معلم و فیلسوف» برای پر کردن این خلا گامی مناسب است. البته همان طور که نویسنده کتاب هم اذعان کرده این کار با دو امر متعارض روبرو خواهد بود؛ از یک جهت، واژه‌ها و اصطلاحات فلسفی دشواری خاصی دارند و به راحتی برای معلمان قابل فهم نیستند و از جهت دیگر، یک ضرورت انکارناپذیر وجود دارد و این است که باید معلمان در جریان کار خود و حرف‌های فیلسوفان تعلیم و تربیت قرار گیرند.

این کتاب اگر چه گفت‌وگوی میان معلم و فیلسوف نام دارد، اما مطالعه آن برای چند دسته از افراد مفید بوده و خالی از لطف نخواهد بود: نخست معلمان (شامل مدیر و کارکنان و تمامی دست اندرکاران عرصه‌ تربیت)، دوم، دانشجویان فلسفه تعلیم و تربیت و دانشجویان رشته‌ علوم تربیتی به طور کلی و دسته‌ سوم والدین.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.