Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/h80091/domains/dialogcenter.net/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210
معصومه ابتکار: می‌خواهیم خشونت را در خانواده ها کاهش دهیم - کانون گفت‌وگو
کانون گفت‌وگو برای گسترش و ترویج دیالوگ فعالیت می‌کند.

معصومه ابتکار: می‌خواهیم خشونت را در خانواده ها کاهش دهیم

معاون اول رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده گفت: با همراهی انجمن جامعه شناسی ایران و کانون گفت وگوی امام موسی صدر می‌خواهیم لکنت زبان و خشونت را در خانواده ها کاهش دهیم و مهارت های ارتباطی را تقویت کنیم.

به گزارش ایلنا، معصومه ابتکار در نشست گفت وگوی ملی خانواده در شهر اهواز در خصوص هدف گذاری های مهم دولت در عرصه های اجتماعی گفت: خیلی از جوامع معتقدند خانواده سالم می تواند یک اقتصاد سالم را تضمین کند، اگر انسجام جامعه حفظ شود انسجام اقتصادی نیز حفظ خواهد شد. به همین دلیل موضوع خانواده در خیلی از کشورهای صنعتی نیز با توجه به مطالعات گسترده اجتماعی و روانشناختی به عنوان یک اصل اساسی شناخته می شود.

معاون رئیس جمهور در امور بانوان ضمن اشاره به این نکته که بسیاری از خانواده تحت تاثیر فرهنگ ها، قومیت ها و سنن، آسیب می بینند، بیان کرد: اکنون موضوع خانواده و آسیب های آن از جهت سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، ماده ۱۰۲ قانون برنامه ششم توسعه و سیاست های رئیس جمهور و آنچه که حاصل پژوهش است، اذعان دارد که خانواده ایرانی در معرض یک سری آسیب ها قرار دارد که باید به آنها رسیدگی شود. در مطالعات مسئله یابی که در ۳۱ استان کشور مورد بررسی قرار گرفت، اختلال ارتباطی به عنوان معضل اصلی خانواده مطرح شد.

ابتکار بیان کرد: در خانواده اصل باید بر ارتباطات قوی کلامی، گفت و شنودی، منطقی و عاطفی و درک متقابل باشد، ولی متاسفانه به دلایل مختلف از نگاه کمی، میزان گفت و گو از ۲ ساعت در ۱۰ سال پیش به ۲۰ دقیقه در زمان حال رسیده  و تعداد کلماتی که در یک خانواده ۴ نفره ایرانی رد و بدل می شود از ۱۵۰۰ کلمه  به زیر ۵۰۰ کلمه کاهش یافته است.

وی ضمن اشاره به این نکته که موضوع اختلال ارتباطی فقط موضوع ایران نیست، تاکید کرد: بسیاری از مطالعات در دنیا نشان داده است که اختلال ارتباطی مسئله اصلی و جدی در دنیا است. در سازمان بهداشت جهانی حدود ۵ مهارت از ۱۰ مهارت اصلی انتخاب شده به مهارت های ارتباطی باز می گردد از جمله مهارت فکر کردن، قدرت نقد و شنیدن.

ابتکار درباره مهارت شنیدن گفت: مهارت شنیدن یک مسئله پایه ای است و عدم توجه به آن  می تواند معضلات عظیمی را برای جامعه به وجود بیاورد. در یک خانواده، مدیر، مسئول و در سطوح بالاتر و بین المللی عدم توانایی و مهارت شنیدن مشکلات عدیده ای را به وجود خواهد آورد.

وی در خصوص هدف نشست گفت وگوی ملی خانواده، خاطرنشان کرد: قرار است در مبحث اختلالات ارتباطی، مشکلات هر استان شناسایی شود و براساس ضرورت ها با نگاه علمی با پشتوانه پژوهشی در سطح استان و کشور و با تکیه بر خرد جمعی به یک راهکار موثر در جهت تقویت مهارت های  ارتباطی درون خانواده برسیم.

ابتکار افزود: عرصه برای مشارکت احزاب، دانشگاهیان و همه کسانی که به موضوعات اجتماعی و فرهنگی علاقه دارند. گشاده است، ما از طرح نشست گفت وگوی ملی خانواده حمایت می کنیم.

معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده ضمن معرفی انجمن جامعه شناسی ایران و کانون گفت وگوی امام موسی صدر به عنوان بازوهای  اصلی این طرح گفت: باید یاد بگیریم با هم کنار بیاییم و لکنت زبان و خشونت را در خانواده ها کاهش دهیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.