کانون گفت‌وگو برای گسترش و ترویج دیالوگ فعالیت می‌کند.

حضور دالایی‌ لاما در مساجد شیعیان و اهل سنت هند

دالایی‌ لاما رهبر معنوی تبت، به مساجد شیعیان و اهل سنت در ایالت کشمیر و جامو هند رفت و در طی سخنانی نزاع بین شیعه و سنی در جهان اسلام را ناگوار خواند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کانون گفت‌وگو به نقل از شفقنا، حدود ۶ ماه پیش «دالایی لاما» رهبر معنوی تبت که در تبعید به سر می‌برد، سفری به منطقه «لداخ» در شمال ایالت «کشمیر و جامو» در شمال هند داشت که به خاطر حضور بوداییان به «تبت هند» مشهور است. او در سفر خود به شهر «له»  در این منطقه، پس از حضور در یک معبد بودایی، قدم‌زنان به یکی از مساجد اهل سنت و سپس به یکی از مساجد شیعیان این شهر رفت.

در این مسجد رهبر و اعضای جامعه‌ شیعیان و تعدادی از روحانیون از او استقبال کردند و به علاوه نمایندگانی از اهل سنت و بوداییان نیز در مصلای این مسجد حضور یافتند. متصدی امور شیعیان در سخنان خوشامدگویی خود یادآوری کرد که این سومین حضور دالایی لاما در این مسجد است.

دالایی لاما در سخنانی خطاب به حاضران، تعریف کرد که چگونه در دوره‌ پنجمین دالایی لاما در تبت، زمینی به گروهی از بازرگانان اهل لداخ اهدا شده بود تا برای خودشان مسجدی احداث کنند. تاسیس این مسجد نقطه‌ آغاز حضور مسلمانان تبتی بوده است. از آن زمان تاکنون، نمایندگان مسلمانان ساکن تبت در تمام بخش‌های دولتی حضور داشته‌اند. او اظهار داشت مسلمانان تبت جامعه‌ای بسیار مذهبی هستند و به نجابت و صلح و صفا معروف هستند. او آنها را «پیروان واقعی اسلام» دانست.

دالایی لاما همچنین در بخشی از سخنان خود به اختلافات درون فرقه‌های اسلامی اشاره کرد و نزاع بین شیعیان و اهل سنت را ناگوار خواند. او اشاره کرد که چقدر مایه‌ تاسف است که این روزها تقصیر بسیاری از حملات تروریستی را بر گردن مسلمانان می‌اندازند. او بر لزوم تغییر این نگرش تاکید کرد و اظهار داشت باید مراقب بود و از اصطلاح تروریست مسلمان یا تروریست بودیست استفاده نکرد. او گفت: «زمانی که یک نفر یک اقدام تروریستی انجام می‌دهد، از همان لحظه دیگر پیرو واقعی دین خود نیست». او اظهار داشت که از ۱۱ سپتامبر به این سو مشغول تلاش برای دفاع از اسلام بوده است و ذات اسلام را عشق ورزی دانست.

شهر «له» بزرگترین شهر لداخ و نیز مرکز این ناحیه است که امروزه یکی از اقامتگاه‌های بودایی اندک‌شماری است که در جنوب آسیا به جا مانده است. بیشتر جمعیت لداخ، بودایی‌های فرقه تبتی هستند و باقی جمعیت نیز به دین اسلام گرایش دارند که اکثریت مسلمانان لداخ را شیعیان دوازده‌امامی تشکیل می‌دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.